wtorek, 29 listopada 2011

Przechowywanie surowców w piekarni

Jak wiadomo powszechnie piekarnia to zakład pracy, który nie tylko ma zaczyna pracę nieco wcześniej niż większość innych zakładów pracy ale również musi błyskawicznie reagować na zamówienia. Cykl produkcyjny piekarni wymaga ogromnych nakładów surowców takich jak : mąka, tłuszcze, mleko drożdże piekarskie czy inne składniki. W zależności od tego jak ułożą się zamówienia danego dnia tak zakład musi dostosować swój plan produkcyjnym.
Ogromnym problemem dla piekarni byłaby konieczność zatrzymania produkcji ze względu na brak któregoś z podstawowych składników co mogłoby doprowadzić do utraty klientów. Dlatego właśnie zakłady piekarnicze muszą wyposażyć się w odpowiednie systemy magazynowania surowców.
Sposób przechowywania jest ściśle określony nie tylko przez normy zanitarne ale również przez wymagania poszczególnych składników - chodzi o to aby jak najdłużej zachowały one walory użytkowe.
Każda piekarnia musi mieć odpowiednio zorganizowane powierzchnie magazynowania, by zabezpieczyć składniki. W większości wypadków potrzebny jest kilkudniowy zapas mąki do wypieku. W małych piekarniach mąkę przechowuje się w workach, natomiast duże zakłady piekarnicze przechowują mąkę w olbrzymich silosach. Podobnie magazynuje się sól czy cukier.
Wilgotność w silosach zawierających mąkę musi być ściśle przestrzegana. Średniej wielkości piekarnie nie używają do magazynowania mąki dużych silosów. Do przechowywania różnych surowców sypkich typu sól, cukier, mak, czy inne ziarna dobrze sprzawdzają się silosy płócienne. Mąkę magazynuje się w silosach stalowych z systemem napowietrzania, który pomaga bronić się przed rozwojem pleśni. Transport mąki z silosów zależny jest od stopnia zmechanizowania piekarni i może być tak mechaniczny jak i po części ręczny.
Jeśli chodzi o surowce przechowywane w workach to w magazynie worki układa się na paletach drewnianych, co zapobiega zawilgoceniu produktu od spodu. Nie wolno stawiać worków bezpośrednio na betonowej posadzce, ani też opierać ich o betonowe ściany. Do pionowego transportu worków z mąką używa się podnośników workowych, natomiast do poziomego ich przemieszczania służą przenośniki taśmowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz